Marknadsföreningen Sverige
Generativ AI för framtidens strateger och storytellers
– Välkommen till en nätverksträff med Content Marketing hos Curious Mind!
Lisa Bydler på Curious Mind delar med sig av hur hon själv använder AI i vardagen och tips för att hålla sig uppdaterad och aktuell efter nästan 30 år i branschen.
Du får både inspiration och konkreta tips för hur du som marknadsförare kan använda generativ AI på ett strategiskt, kreativt och effektivt sätt.
Du kommer bland annat få ta del av:
- Lagar och etiska frågor kring generativ AI
- Generativ AI som bollplank i arbetsvardagen
- Inspiration och praktiska exempel på hur generativ AI passar in i vår befintliga verktygslåda och hur vi håller oss uppdaterade
Vi varvar föreläsning med diskussioner och egna frågeställningar & utmaningar.
Varmt välkomna!
Nätverksgruppen Content Marketing leds av Maria Westman och Gabriella Dahlstedt

En träff med en av nätverksgrupperna skiljer sig något från ett av våra Seminarier, Webbinarier eller andra event:
- Deltagare uppmuntras till erfarenhetsutbyte – i mindre grupper lär vi av andra deltagare och diskuterar egna utmaningar i rollen
- Man behöver inte välja eller ”gå med i” en nätverksgrupp – alla medlemmar är välkomna till alla de temabaserade nätverksgruppernas träffar. De två rollbaserade nätverksgrupperna, ”MiS Marknadscheferna” och ”MiS Inhousecheferna”, vänder sig till dig som är marknadschef eller inhousechef, eller motsvarande).
- För det mesta spelar vi inte in en nätverksträff, även om den sker online – och de diskussioner som sker mellan deltagare görs heller inte tillgängligt för någon som inte var med på träffen
Info & anmälan
När: Tisdag 13 maj, kl 15.00 – 17.00*
Var: Eidra, Grev Turegatan 1, Stockholm
*HÅLLTIDER:
15.00 Incheckning & mingel
15.30 Lisa Bydler
16.30-17.00 Q&A, eftersnack & mingel
Nätverksträff 13 maj, kl 15.00-17.00
Avbokning senast 24h innan till info@mis.se.
Villkor och avbokningsregler
Så behandlar vi dina personuppgifter
Om talaren
Lisa Bydler arbetar som senior konsult på Curious Mind, en del av Eidra. Hon är även kursansvarig och lärare för ”Digital innehållsstrategi” och ”AI för projektledare” på Berghs School of Communication. Lisa är särskilt intresserad av frågor kring etik, demokrati och tillgänglighet kopplat till AI.