CxL

Nätverket CxL: Storytel – Customer Lifecycle Management i en abonnemangsmodell

Marknadsföreningen Sverige

Storytel – Customer Lifecycle Management i en abonnemangsmodell

För företag med abonnemangsaffärer är Customer Lifecycle Management (CLM) inte bara en CRM disciplin – det är en affärskritisk tillväxtmotor. Särskilt de första månaderna avgör ofta om kunden blir långsiktig eller lämnar.

Under denna träff berättar Charlotta Säfström, Head of CRM på Storytel, hur företaget arbetar med Customer Lifecycle Management som grund för att skapa tillväxt, lojalitet och lönsamhet i över 25 marknader.

Vi kommer bland annat att diskutera:

  • Varför abonnemangsmodellen ställer särskilda krav på Customer Lifecycle Management – och varför de första tre månaderna är avgörande
  • Hur onboarding, engagemang, churn prevention och winback används för att driva kundvärde genom hela livscykeln
  • Hur CLV-modellen används som grund för segmentering, prioritering och kommunikation
  • Hur Storytel arbetar med personalisering i stor skala genom data, automatisering och personaliserade rekommendationer
  • Hur man balanserar kundengagemang och lönsamhet i en all you can eat-modell
  • Hur budskap, erbjudanden och kundupplevelser anpassas mellan mogna marknader och tillväxtmarknader
  • Hur Storytel har byggt en global CRM-organisation och arbetar med central styrning kombinerat med lokal relevans

Varmt välkommen!

Nätverksgruppen CxL leds av Camilla Cramner, Karin Bjäreholt och Ann Netterwall.

Boiler plate nätverksträff

En träff med en av nätverksgrupperna skiljer sig något från ett av våra Seminarier, Webbinarier eller andra event:

  • Deltagare uppmuntras till erfarenhetsutbyte – i mindre grupper lär vi av andra deltagare och diskuterar egna utmaningar i rollen
  • Man behöver inte välja eller ”gå med i” en nätverksgrupp – alla medlemmar är välkomna till alla de temabaserade nätverksgruppernas träffar. De två rollbaserade nätverksgrupperna, ”MiS Marknadscheferna” och ”MiS Inhousecheferna”, vänder sig till dig som är marknadschef eller inhousechef, eller motsvarande).
  • För det mesta spelar vi inte in en nätverksträff, även om den sker online – och de diskussioner som sker mellan deltagare görs heller inte tillgängligt för någon som inte var med på träffen

Info & anmälan

När: Torsdag 19 nov, kl 14.30 – 17.00
Var: Storytel, Tryckerigatan 4 (Riddarholmen), Stockholm

Nätverksträff 19 nov, kl 14.30-17.00

BOKA DIN PLATS >>

Avbokning senast 24h innan till info@mis.se. 

Villkor och avbokningsregler
Så behandlar vi dina personuppgifter

INTE MEDLEM EVENT