Marknadsföreningen Sverige
B2B i förändring: Så vinner marknad och sälj tillsammans
– Välkommen till det andra tillfället av vår nya bokcirkel Marketing Reads!
Välkommen till andra träffen av bokcirkeln Marketing Reads där vi diskuterar boken ”B2B i förändring: Så vinner marknad och sälj tillsammans” av Malin Sjöman.
I bokcirkeln som leds av leds av Christer Pettersson, Enity Bank Group och Malin Sjöman, Crescando, läser vi aktuella böcker som ger nya perspektiv, idéer och inspiration för att utveckla arbetet inom dessa områden.
Under träffarna diskuterar vi innehållet, delar insikter och utforskar hur tankarna i böckerna kan omsättas i praktiken.
– Hur gör företag affärer nu när kunder söker svar långt innan de ens överväger ett möte?
– Hur bygger du varumärke och förtroende när köpresan är digital, komplex och närmast osynlig?
– Och hur får du marknad, sälj och produktledning att arbeta mot gemensamma mål?
OM BOKEN
”B2B i förändring: Så vinner marknad och sälj tillsammans” hjälper dig att bygga en modern, kunddriven B2B-affär. Boken beskriver hur förändrade köpbeteenden, digitala kanaler och ökade förväntningar har flyttat makten till kunden. Den visar hur marknad, sälj och produktledning kan möta förändringen genom att arbeta tillsammans mot gemensamma mål.
Boken är för dig som arbetar med marknadsföring, försäljning, produktledning eller affärsutveckling B2B. Du får modeller, exempel och verktyg som hjälper dig prioritera och utveckla arbetssätt som driver tillväxt genom hela kundresan. Den hjälper dig att stärka samarbetet mellan funktioner och bygga mer lönsamma kundrelationer i en digital och hybrid värld – där content marketing blir en strategisk resurs.
KÖP BOKEN TILL RABATTERAT MEDLEMSPRIS: https://crescando.se/b2b-i-forandring-sa-vinner-marknad-och-salj-tillsammans-marknadsforeningen/
VAD DU FÅR MED DIG
- En djupare förståelse för den nya spelplanen inom B2B
- Insikt i vad som krävs för att möta dagens B2B-kund
- Spaningar från 13 insiktsfulla marknadsförare och affärsutvecklare
- Konkreta tips för att integrera marknadsförings- och säljarbetet
- Mallar och checklistor för det taktiska arbetet
Välkommen till Marketing Reads!
Info & anmälan
När: Måndag 12 oktober, kl 16.30 – 18.30*
Var: Salesforce, Sveavägen 20, Stockholm
*HÅLLTIDER:
16.30-17.00 – Incheckning med servering av mat & dryck
17.00-18.30 – Bokcirkel med diskutioner om boken
Marketing Reads, 12 oktober, kl 16:30-18:30
Avbokning sker senast 24h innan till info@mis.se.
Så behandlar vi dina personuppgifter
Talare
Malin Sjöman, Senior Marknadskonsult & VD Crescando
Malin Sjöman har mer än 25 års erfarenhet av B2B-marknadsföring, affärsutveckling och produktledning i både globala koncerner och entreprenörsdrivna tillväxtbolag. Hon arbetar idag som rådgivare och kommunikationsstrateg och är en uppskattad skribent, föreläsare och workshopledare. Med en kombination av strategisk höjd och praktisk erfarenhet inspirerar hon företag att tänka nytt och skapa affärsnytta i en tid av snabb förändring.

Om Marketing Reads
I MiS nya bokcirkel läser vi aktuella böcker som ger nya perspektiv, idéer och inspiration för att utveckla marknadsföring, försäljning och ledarskap. Under träffarna diskuterar vi innehållet, delar insikter och utforskar hur tankarna i böckerna kan omsättas i praktiken. Böckerna kommer att finnas tillgängliga att köpa till rabatterat pris i god tid före varje träff.

